Psihofiziologija in nevrofiziologija duševnih procesov
Ure predavanj: 20
Ure seminarjev: 10
Ure vaj: 0
ECTS točke: 3
Nosilec/izvajalec: asist. - razisk. dr. Slana Ozimič Anka, prof. dr. Repovš Grega
Namen predmeta je študente seznaniti z metodami psihofiziologije in nevrofiziologije za preučevanje mentalnih procesov, tako z vidika njihovih značilnosti in uporabnosti kot tudi z vsebinskega vidika – kaj nam omogočajo preučevati in katera so nekatera ključna spoznanja, ki smo jih z njimi pridobili.
V okviru predmeta študentje pridobijo vpogled v različne psihofiziološke in nevrofiziološke metode, med katerimi so:
-metode za spremljanje frekvence in variabilnosti srčnega utripa,
-metode za spremljanje dihanja,
-metode za spremljanje elektrodermalne aktivnosti,
-metode za sledenje očesnim gibom in spremljanje velikosti zenice,
-metode za spremljanje električne aktivnosti mišic (elektromiografija),
-elektroencefalografija,
-funkcijska magnetna resonanca.
Študentje se pri predmetu seznanijo z osnovami delovanja vsake metode, pomenom metod pri razvoju in preverjanju modelov kognicije, načrtovanjem študij ter osnovami zajema, predprocesiranja in analize zbranih podatkov.
Študentje pridobijo tudi vpogled v novejše raziskave, spoznanja in metodološke napredke na področju preučevanja kognitivnih procesov, sistemov in pojavov z obravnavanimi metodami. Med njimi raziskave pozornosti, delovnega spomina, epizodičnega spomina, semantičnega spomina in jezika, kognitivnega nadzora, odločanja, procesiranja čustev, inteligentnosti ter individualnih razlik.
1. Cacioppo, J., Tassinary, L., & Berntson, G. (Eds.). (2018). Handbook of Psychophysiology (4th ed., Cambridge Handbooks in Psychology). Cambridge: Cambridge University Press.
2. Luck, S.J. (2005). An Introduction to the Event-Related Potential Technique. MIT Press.
3. Poldrack, A.R., Mumford, J.A. in Nichols, T.E. (2011). Handbook of Functional MRI Data Analysis. New York: Cambridge University Press.