
Obiski zagrebških študentov v Ljubljani in ljubljanskih študentov v Zagrebu (iz arhiva prof. dr. Ignacija Vojeta)
Spomladi leta 1952 je pripeljal asistent Josip Lučić skupino študentov zgodovine zagrebške filozofske fakultete v Ljubljano. Oglasili so se na oddelku za zgodovino v NUK-u. Kot asistent sem jih sprejel in vodil po Ljubljani. Popoldne smo šli na grad in do odhoda vlaka posedeli v gostilni v grajskem stolpu. Takrat sva se z asistentom Lučićem dogovorila, da bodo ti obiski postali stalni. Izmenjaje naj bi eno leto zagrebški študentje prišli v Ljubljano, naslednje leto pa ljubljanski študentje v Zagreb. Ta dogovor smo dokončno realizirali šele po letu 1973, ko je Oddelek za zgodovino Filozofske fakultete v Ljubljani 26. in 27. marca gostil prof. dr. Nado Klaić. Z njo smo se namreč dogovorili, da ta projekt uresničimo.
16. novembra 1964 sem kot predstojnik peljal študente Oddelka za zgodovino Filozofske fakultete v Ljubljani na ogled Zagreba. Kot predavatelj sem s šestimi študenti obiskal zgodovinarje na zagrebški filozofski fakulteti.
1. junija 1974 sta prof. Nada Klaić in prof. Ljubiša Doklestić v Ljubljano pripeljala zagrebške študente zgodovine. Na Oddelku za zgodovino smo imeli razgovor o študiju zgodovine v Ljubljani, nato pa smo jih peljali na ogled Ljubljane.
23. aprila 1975 smo peljali ljubljanske študente zgodovine (absolvente in študente II. stopnje) v Zagreb na obisk k zagrebškim študentom zgodovine. Ogledali smo si Gradec. Popoldne smo se zapeljali v Samobor.
21. maja 1975 so v Ljubljano pripeljali zagrebške študente zgodovine prof. Nada Klaić, prof. Miroslav Brandt in en asistent. Po ogledu Ljubljane smo jih peljali v Škofjo Loko in Crngrob.
2. junija 1976 smo peljali ljubljanske študente zgodovine (absolventi in študenti II. stopnje) v Zagreb. Oglasili smo se na fakulteti in si ogledali Gradec, nato smo se zapeljali še do Stubice.
8. novembra 1977 sta zagrebške študente zgodovine v Ljubljano pripeljala prof. Nada Klaić in prof. Tomislav Raukar. Po ogledu Ljubljane in Muzeja ljudske revolucije Slovenije smo se zapeljali na kosilo v Domžale, po katerem smo si ogledali še cerkev oz. turški tabor na Krtini. Pot nas je vodila še v Kamnik, kjer smo obiskali Mali grad in muzej.
24. novembra 1978 smo peljali ljubljanske študente zgodovine v Zagreb. Najprej smo se oglasili pri kolegih na fakulteti, nato pa smo si ogledali staro mestno jedro in zagrebški mestni muzej. Popoldne smo se zapeljali v Stubico.
1. aprila 1979 so v Ljubljano pripeljali zagrebške študente zgodovine trije profesorji. Po sprejemu na fakulteti smo jih peljali na ogled ostankov Emone, popoldne pa v Škofjo Loko, Crngrob in Dražgoše.
15. septembra 1980 smo peljali ljubljanske študente zgodovine v Zagreb. Po obisku fakultete nas je prof. Ivan Kampuš peljal na ogled Gradca in katedrale. Uspelo mu je, da nam je pokazal tudi kapelo, ki je ostanek stare katedrale, vendar je tam prišlo do manjšega incidenta. Ko je pripovedoval o nekem zgodovinskem dogodku, so se nekateri zasmejali. Dva starejša duhovnika, ki sta nas opazovala, sta nas opozorila, da je kapela sveti prostor, v katerem se je potrebno primerno obnašati. Profesorju Kampušu po tem dogodku niso več dovolili, da bi še kakšno skupino pripeljal v stari del katedrale. Iz starega mestnega jedra smo se zapeljali na Sljeme kjer smo imeli kosilo, nato smo odšli v Stubico.
18. maja 1981 so pripeljali prof. Klaić, prof. Raukar in prof. Kampuš zagrebške študente zgodovine v Slovenijo. V Novem mestu smo jih pričakali prof. Ferdo Gestrin, prof. Vasilij Melik, prof. Voje in nekaj študentov. Naprej smo si ogledali muzej, nato smo se ustavili še v Žužemberku in Dvoru, kjer smo obiskali plavž Auerspergove železolivarne. Na Krki smo kosili in si nato ogledali še Stično in Ljubljano.
20. oktobra 1982 smo peljali ljubljanske študente v Zagreb. Obiskali smo fakulteto, nato so nas peljali na razstavo v Narodno in univerzitetno knjižnico v Zagrebu in ogled starega mesta, na koncu pa so nas zapeljali še v Samobor.
21. aprila 1983 so pod vodstvom prof. Raukarja in prof. Kampuša prišli na ogled Ljubljane zagrebški študenti zgodovine. Po ogledu Ljubljane smo jih peljali še na ogled Škofje Loke, ki sem ga vodil skupaj s prof. Gestrinom.
22. in 23. maja 1984 sva s prof. Bogom Grafenauerjem peljala ljubljanske študente zgodovine II. stopnje na ogled Zagreba. Po obisku zagrebških študentov in profesorjev na zagrebški filozofski fakulteti smo si poleg Gradca ogledali še razstavo ob 100-letnici Strossmayerjeve galerije v jezuitskem samostanu. Nato smo se zapeljali čez Sljeme v Stubico, kjer smo si ogledali muzej, in Varaždin, kjer smo po ogledu muzeja tudi prespali. 23. maja smo se preko Čakovca odpeljali do Ptuja, kjer smo obiskali muzej in Ptujsko Goro.
Od 30. maja do 1. junija 1985 smo organizirali skupno ekskurzijo v Istro. Študente iz Zagreba je vodil prof. Raukar, študente iz Ljubljane pa prof. Gestrin in prof. Voje. Prvi dan smo obiskali Hrastovlje, Koper, Piran, Novigrad in Rovinj, kjer smo imeli rezervirano nočitev v kampu Caravan, ki pa je bil zaseden. Z upravljalci kampa smo se prerekali dve uri, zelo ostri so bili zagrebški asistenti. Nato so nam dodelili prenočišče v nudističnem kampu Monseme. 31. maja smo v Rovinju obiskali Inštitut za zgodovinske raziskave (Instituta di ricerce storice), kjer nam je predaval Miroslav Bertoša. Nato je sledil ogled Poreča, predvsem bazilike. Prespali smo v kampu Monseme. 1. junija smo nadaljevali pot v Pazin, kjer smo obiskali arhiv, Beran, Motovun, kjer smo se poslovili od Zagrebčanov, in Buzet. Od tam smo se skozi predor Učka vrnili v Ljubljano.
22. oktobra 1986 smo s študenti I. in II. stopnje obiskali zagrebški oddelek za zgodovino. Najprej nas je sprejel dekan, nato smo si pod vodstvom prof. Kampuša in prof. Raukarja ogledali Kaptol. Zapeljali smo se na Sljeme, kjer smo imeli kosilo v koči Grafičar. Po ogledu ruševin Medvedgrada smo se vrnili v Zagreb na ogled Gradca in razstave z naslovom Japonska kultura v jezuitskem samostanu.
11. maja 1987 so na obisk prišli študenti in profesorji zagrebškega oddelka za zgodovino. Po ogledu Ljubljane so si ogledali še Turjak in Rašico.
16. novembra 1989 smo z ljubljanskimi študenti obiskali zagrebški oddelek za zgodovino. Z avtobusom smo se odpeljali do Žužemberka in si ogledali plavž Auerspergove železolivarne v Dvoru. Po ogledu Novega mesta smo nadaljevali proti Zagrebu. Po obisku kolegov in študentov zgodovine na zagrebški filozofski fakulteti smo si ogledali Gradec in razstavo Iz zakladnice kijevskih muzejev v jezuitskem samostanu. Terenskih vaj smo se od profesorjev udeležili Ignacij Voje, Ferdo Gestrin, Mirko Stiplovšek in Peter Štih.
11. novembra 1997 so ljubljanski študentje zgodovine pod vodstvom profesorjev obiskali zagrebške študente zgodovine. Ogledali so si zagrebški mestni muzej in Narodno in univerzitetno knjižnico v Zagrebu.
Obiski študentov iz drugih univerzitetnih središč
7. aprila 1950 so nas obiskali študenti zgodovine in profesorji iz Skopja (Makedonija). Nastanili so se v hotelu Union. 8. aprila so si ogledali Ljubljano. Pripravili smo jim sprejem v okviru seminarja. 10. aprila smo se od njih poslovili na železniški postaji.
Leta 1979 so bili pri nas na obisku študenti zgodovine z beograjske filozofske fakultete pod vodstvom prof. Momčila Spremića. Nastanili so se v hotelu Union. Prvi dan smo jih na Filozofski fakulteti sprejeli Ferdo Gestrin, Vasilij Melik in Ignacij Voje ter tudi dekan. Razkazali smo jim Ljubljano in jih peljali na razstavo Arheološka dediščina Ljubljane. Zvečer smo imeli v prostorih hotela Union tovariško srečanje. Naslednji dan smo jih z rednim avtobusom odpeljali v Škofjo Loko, kjer nas je po mestu in muzeju vodil in nas obenem prijetno zabaval muzejski kustos France Štukelj. Zvečer so se gostje odpeljali z vlakom v Beograd. Kasneje mi je prof. Spremić pripovedoval, da so se študentje razburjali, da vedno načrtuje ekskurzije v inozemstvo, nikdar pa jih ne popelje v Slovenijo, ki je za njih kot zgodovinarje izredno zanimiva.
Leta 1986 so bili pod vodstvom prof. Haralda Zimermanna pri nas na obisku študenti zgodovine iz Tübingena (Nemčija). Po sprejemu na fakulteti smo jih peljali na ogled ostalin Emone, ki ga je vodil prof. Rajko Bratož, in v Arhiv Socialistične republike Slovenije, kjer nam je gradivo predstavila prof. Ema Umek. Prenočišče smo jim rezervirali v Kamniku, vendar je prišlo do zapleta. Malo pred njimi so prišli študenti geografije iz Nemčije, ki so jim dodelili prenočišče, rezervirano za naše goste. Slednjim so po daljšem pregovarjanju našli prenočišče pri privatnikih. Naslednji dan so se s svojim avtobusom odpeljali na ogled gradu Turjak. Vodil jih je prof. Sergej Vilfan. Po povratku so šli na sprehod po Ljubljani, na kosilo pa smo jih peljali v šolsko polikliniko. Po kosilu so se poslovili.
12. junija 1989 so nas obiskali študenti s profesorji iz Gradca (Avstrija). Nastanili so se v hotelu Union. Organizirali smo jim vodstvo po mestu. Na večerji smo se jim v hotelu pridružili profesorji: Janko Pleterski, Vasilij Melik, Ignacij Voje in Franc Rozman.