Oddelek za zgodovino

Ženska med nelegalnim in nereguliranim delom od srede 19. stoletja do danes

Članica UL, ki izvaja projekt: Filozofska fakulteta (Oddelek za zgodovino)
Evidenčna številka projekta (šifra): N6-0372 
Naziv projekta: Ženska med nelegalnim in nereguliranim delom od srede 19. stoletja do danes 
Akronim: MOONLIGHTING                                                                                                                                        
Obdobje trajanja projekta: 1.4.2024 - 31.3.2027 
Vodja projekta:  red. prof. dr. Marta Verginella 
Veda in raziskovalno področje po šifrantu ARIS: 6.01.00 Humanistika Zgodovinopisje 
Sodelujoče raziskovalne organizacije: ZRC SAZU

Projekt MOONLIGHTING izhaja iz ugotovitev ERC projekta EIRENE (2017-2023), ki zadevajo vidike ženskega dela SV jadranske regije v 20. stoletju (več o projektu EIRENE: https://project-eirene.eu/). Jedro predlaganega projekta predstavlja zgodovinopisno obravnavo nezakonitega in nereguliranega dela žensk od sredine 19. stoletja do danes. Regija severovzhodnega Jadrana, v kateri se stikajo germanski, romanski in slovanski svet, predstavlja hvaležno opazovališče za raziskovanje čezmejnega gospodarskega delovanja žensk. Zgodovinsko je bila tudi prostor številnih nedovoljenih oblik pridobitnega dela, ki so nastale zaradi nestanovitnosti političnih mej in državnih suverenosti ter vplivne politično-gospodarske zareze med zahodnim kapitalističnim in vzhodnim socialističnim svetom v času hladne vojne. Vsebinska struktura predlaganega projekta obravnava problematiko v treh tematskih oseh, kjer se izrisuje velik delež aktivnosti žensk: gospodinjsko delo in trgovina na drobno (1), prostitucija in trgovina z ljudmi (2) ter črni trg in tihotapstvo (3). Raznolikost in razpršenost ustreznih virov, pisnih in ustnih, bo terjala poglobljeno, komparativno in transnacionalno historično analizo vseh aspektov nevidnega ženskega dela skozi daljšo časovno perspektivo, s ciljem prispevati k širšemu epistemološkemu razmisleku o obravnavi in normiranju nereguliranega in nezakonitega dela danes.

LETO 1: uvodni sestanek projekta, protokoli za upravljanje podatkov, aktivacija digitalnih družbenih omrežij, zbiranje obstoječih virov (arhivski viri, literatura, ego-dokumenti, periodika) in literature, reševanje empiričnih, konceptualnih in metodoloških problemov, prva delavnica z mednarodnimi strokovnjaki; 

LETO 2: zbiranje in preučevanje zgodovinskih virov ter njihova umestitev v epistemološko-interpretativni okvir, priprava dveh izvirnih znanstvenih člankov, predstavitev ugotovitev ob različnih znanstvenih priložnostih, druga delavnica z mednarodnimi strokovnjaki;

LETO 3: priprava končnih projektnih ugotovitev, organizacija mednarodnih znanstvenih konferenc, priprava znanstvenih člankov in znanstvene monografije, priprava znanstvenega poročila.

Vodja projekta

Dr. Marta Verginella (FF UL) je leta 2006 na Oddelku za zgodovino Filozofske fakultete v Ljubljani postala prva redna profesorica. Predava občo zgodovino 19. stoletja in teorijo zgodovine. Kot gostujoča profesorica je predavala v Neaplju, Sassariju, Trstu, na Dunaju, v Zagrebu, Aleksandriji, Hamburgu, v Valenciji in drugod. Redno sodeluje na mednarodnih simpozijih doma in v tujini in je bila vodja več znanstvenih raziskovalnih projektov. Od septembra 2015 je članica znanstvenega sveta vsedržavnega inštituta INSMLI v Milanu. Je avtorica ali soavtorica 12 znanstvenih monografij, od katerih jih je več prevedenih v tuje jezike. Njena monografija Il Confine degli altri (Meja drugih) je bila objavljena v treh jezikih (italijanskem, slovenskem in hrvaškem). Italijanski prevod omenjene knjige se je leta 2008 umestil na lestvico najbolj branih historičnih esejev v Italiji. Redno sodeluje z več tujimi zgodovinopisnimi revijami in zgodovinopisnimi združenji (Istituto regionale per la storia del movimento di liberazione nel Friuli-Venezia Giulia, Slovenski znanstveni inštitut na Dunaju, EHESS (Paris), the Institut für Ost- Südosteuropaforschung der Universität Wien). Med letoma 2018 in 2023 je na Filozofski fakulteti UL vodila mednarodni ERC projekt EIRENE, ki se je posvečal ženskam v povojnih tranzicijah dvajsetega stoletja.

Raziskovalke (po abecednem vrstnem redu)

Dr. Teresa Bertilotti (FF UL) je doktorirala na European University Institute v Firencah. V svojih raziskavah se osredotoča predvsem na izobraževanje žensk v Italiji v 19. stoletju ter na feminizem drugega vala in njegov odnos do sedanjih pogledov na feministična gibanja. Bila je članica izvršnega odbora italijanskega združenja zgodovinark Società italiana delle storiche in uredniškega odbora revije Genesis. Skupaj s Simono Bonsignori ureja serijo knjig Parola di Donna, ki izhaja pri založbi manifestolibri. Med njenimi publikacijami so: Maestre a Lucca: Comuni e scuola pubblica nell'Italia liberale (Brescia, La Scuola, 2006); Il femminismo degli anni Settanta (ur. z Anno Scattigno, Rim, Viella, 2005); Nuovi femminismi, nuove ricerche (ur. s Cristino Galasso, Alessandro Gissi in Francesco Lagorio, Rim, manifestolibri, 2006; nova izdaja 2019); Caro Presidente: Gli italiani scrivono al Quirinale (1946-1971) (Firence, Le Monnier-Mondadori Education, 2016); Women's History at the Cutting Edge: An Italian Perspective (ur., Rim, Viella, 2020).

Dr. Urška Strle (ZRC SAZU/ZRS Koper) zgodovinarka, zaposlena na Znanstvenoraziskovalnem centru Slovenske akademije znanosti in umetnosti ter na Znanstvenoraziskovalnem središču v Kopru. Med letoma 2017 in 2023 je bila članica raziskovalne skupine ERC projekta EIRENE na Filozofski fakulteti v Ljubljani, od leta 2023 pa je članica raziskovalne skupine ERC projekta OPEN BORDERS na ZRS Koper. Zanima jo sodobna zgodovina, zlasti tam, kjer se prepleta z vidiki zgodovine migracij, zgodovine žensk in spolov, zgodovine dela, biografskih študij, študij spomina in ustne zgodovine. Več kot desetletje je raziskovala žensko delo z zgodovinske perspektive in napisala številna znanstvena besedila s tega področja. Skupaj z Marto Verginello je uredila zbornik Women and Work in the North-Eastern Adriatic (CEUP, 2025).

Ddr. Dagmar Wernitznig (FF UL) je raziskovalka pri projektu MOONLIGHTING „Ženska med nelegalnim in nereguliranim delom od srede 19. stoletja do danes“ („Women Between Illegal and Unregulated Work from the Mid-19th Century to the Present“), ki ga vodi profesorica Marta Verginella na Univerzi v Ljubljani. Dagmar je doktorirala iz zgodovine na Univerzi v Oxfordu in dodatno doktorirala iz ameriških študij. Delala je kot podoktorska sodelavka in pozneje kot strokovna sodelavka na ameriškem inštitutu Rothermere v Oxfordu. Poleg zgodovine spolov/žensk se raziskovalno ukvarja tudi s študijami miru in konfliktov ter s pisanjem biografskih študij.