Jezikovna politika kot načrtovanje diskurza

Lingvistični krožek Filozofske fakultete v Ljubljani vabi na 1247. sestanek, ki bo v ponedeljek, 13. maja 2024, ob 18. uri v predavalnici 325 v 3. nadstropju Filozofske fakultete. Na temo Jezikovna politika kot načrtovanje diskurza bo predaval dr. Krištof Savski (Prince of Songkla University, Hat Yai, Tajska).

Jezikovna politika se je kot raziskovalno področje začela uveljavljati sredi 20. stoletja, predvsem kot poskus odgovarjanja na jezikovne probleme novonastalih samostojnih držav, v zadnjih desetletjih pa je prišlo pod njenim okriljem do temeljitih konceptualnih in metodoloških sprememb. Trenutno tako prevladujejo empirične študije (diskurzivne, etnografske) s kritično usmeritvijo (jezik kot vir družbenih neenakosti). Obenem obrat sociolingvistike in uporabnega jezikoslovja proti pretočnosti v pojmovanju jezika jezikovni politiki zastavlja nove izzive. V predavanju se jim posvetim z razmišljanjem o širšem pomenu intervencij v diskurzu (rabi jezika kot obliki družbene prakse).

Oddelek za geografijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Javno predavanje dr. Marka Krevsa pred izvolitvijo v naziv redni profesor