Novinarska konferenca o pripombah na drugo verzijo Predloga Zakona o varovanju kulturne dediščine (ZVKD-2)
Vabljeni na novinarsko konferenco o pripombah na drugo verzijo Predloga Zakona o varovanju kulturne dediščine (ZVKD-2), ki bo v četrtek, 29. 5. 2025, ob 12.10 v predavalnici 302 na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani (UL FF).
Pojasnilo k sklicu novinarske konference
Prva verzija predloga Zakona o varovanju kulturne dediščine (Predlog ZVKD-2) je bil v javni razpravi med 20. 12. 2024 in 31. 1. 2025. Ministrstvo za kulturo (MK) je ob zaključku javne razprave dobilo veliko število pripomb različnih stanovskih organizacij, zavodov, ki delujejo na področju dediščine, in interesnih skupin. V marcu in aprilu 2025 je MK organiziralo vrsto sestankov s posameznimi skupinami (konservatorji, arheologi, muzealci …), nato je dalo popravljen Predlog ZVKD-2 ponovno v javno obravnavo, ki pa je trajala le od 9. do 18. maja 2025 oziroma šest delovnih dni. Na spomladanskih pogovorih na MK, ki so bili zelo konstruktivni in koristni, se je ugotovilo, da predlog zakona vsebuje nekaj perečih in kompleksnih točk, ki bi potrebovale veliko časa za oblikovanje enotnih strokovnih stališč. Žal so se pogovori zaključili predčasno in na njih nismo naslovili vseh bistvenih pripomb na prvi Predlog ZVKD-2. Novi Predlog ZVKD-2 je še vedno terminološko neusklajen in pomanjkljiv in jezikovno in strukturno nejasen, tako da na primer ni vedno povsem jasno, na katero vrsto dediščine se nanašajo posamezni členi.
Ključna vprašanja, ki bi preprečevala uničenje dediščine in njeno zanemarjanje, še vedno niso rešena. Tako je na primer še vedno mogoča urgentna odstranitev dediščine brez ustrezne dokumentacije in varovanja stavbnih elementov, pri uničenju dediščine se določi nadomestni ukrep brez sankcij za namerno predhodno povzročitev škode ipd. V novem Predlogu ZVKD-2 je dediščina, varovana v prostoru, iz zakona izbrisana (razen v enem členu, ki govori o nalogah območnih enot ZVKDS). Nadomeščajo jo varovana območja dediščine (VOD), za katere bo potrebnih še nekaj let, da se vzpostavijo, Predlog ZVKD-2 pa ne predvideva ustrezne rešitve v primeru, da vzpostavitev VOD v štirih letih, ki jih predpisuje zakon, ne bo zaključena.
Eno ključnih vprašanj, navedenih v januarskih pripombah UL FF, je bilo raziskovanje dediščine. V novem Predlogu ZVKD-2 je ta problematika le deloma rešena, ostane pa problem raziskovanja v muzejskih inštitucijah, pa tudi pri Zavodu za varstvo kulturne dediščine, kjer se v novem predlogu celo ukinja raziskovalni inštitut.
Iz vsega naštetega podpisani ugotavljamo, da se s pripravo zakona preveč hiti. Potrebno bi bilo še veliko strokovnega usklajevanja institucij, ki se bodisi raziskovalno bodisi v praksi ukvarjajo z dediščino, da bi bil Predlog ZVKD-2 zrel za nadaljnjo obravnavo.
Sklep
Konkretne pripombe seveda ne zajemajo vseh težav tega zakona. Teh je enostavno preveč in se med seboj preveč prepletajo, da bi jih lahko ustrezno naslovili v tako kratkem času. Zato še enkrat predlagamo, da se zakon umakne. Predlagamo, da Ministrstvo za kulturo sestavi kompetentno skupino neodvisnih strokovnjakov, ki bodo lahko uporabili vse konstruktivne razprave, vse pripombe in komentarje v pripravi novega ali pri popravljanju starega zakona. Zakon o varstvu kulturne dediščine je preveč pomemben, da bi ga na hitro odpravili, saj je pravica do dediščine zapisana že v 5. členu ustave.
Sklicatelja
- Oddelek za umetnostno zgodovino UL FF
- Oddelek za arheologijo UL FF
Podpisniki pripomb na Predlog ZVKD-2
- izr. prof. dr. Matija Črešnar, Oddelek za arheologijo UL FF
- prof. dr. Bojan Djurić, Oddelek za arheologijo UL FF
- prof. dr. Matej Klemenčič, Oddelek za umetnostno zgodovino UL FF
- doc. dr. Katja Mahnič, Oddelek za umetnostno zgodovino UL FF
- doc. dr. Renata Novak Klemenčič, Oddelek za umetnostno zgodovino UL FF
- prof. dr. Predrag Novaković, Oddelek za arheologijo UL FF
- doc. dr. Jelka Pirkovič, Oddelek za arheologijo UL FF
- Jana Puhar, doktorska študentka heritologije
- doc. dr. Verena Vidrih-Perko, Oddelek za arheologijo UL FF
Udeleženci novinarske konference
- prof. dr. Matej Klemenčič, UL FF, matej.klemencic@ff.uni-lj.si
- prof. dr. Predrag Marković, UL FF, predrag.novakovic@ff.uni-lj.si
- Jana Puhar, UL FF, jp0725@student.uni-lj.si
Podatki o udeležencih
Matej Klemenčič je redni profesor na Oddelku za umetnostno zgodovino UL FF, predsednik Strokovnega sveta ZVKDS in član izvršnega odbora Slovenskega umetnostnozgodovinskega društva (več na: https://www.ff.uni-lj.si/zaposleni/matej-klemencic)
Predrag Novaković je redni profesor na Oddelku za arheologijo UL FF in predsednik Slovenskega arheološkega društva.
Jana Puhar je doktorska študentka heritologije, kustosinja arheologinja v Posavskem muzeju Brežice in članica izvršnega odbora Slovenskega muzejskega društva.