Pogovor o knjigi Brutalni muzeji: beninski broni, kolonialno nasilje in kulturna restitucija
V kakšnem svetu živimo, če v zahodnih muzejih hranimo predmete, ki so jih kolonialne sile naropale v deželah, ko naj bi jih civilizirale? Zakaj smo v Sloveniji kmalu po izidu dobili prevod ene najodmevnejših antropoloških in muzeoloških knjig tega desetletja?
Na ti vprašanji in kopico drugih bodo na pogovoru o knjigi Brutalni muzeji: beninski broni, kolonialno nasilje in kulturna restitucija (Založba Univerze v Ljubljani; KUD AAC Zrakogled, Ljubljana in Koper 2023) odgovarjali avtor Dan Hicks, pobudnica slovenske izdaje Lilijana Stepančič in urednik Jure Preglau.
Pogovor bo potekal večinoma v angleškem jeziku in sodi v okvir prireditev Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani Leto dediščine – leto navdiha. Vodil ga bo pisec spremne besede Rajko Muršič.
Srečamo se v torek, 21. januarja 2025, ob 11.00 v dvorani upravne stavbe Slovenskega etnografskega muzeja.
Monografija Dana Hicksa Brutalni muzeji je hkrati zgodovinska in arheološka znanstvena študija, ki s filigransko natančnostjo prikazuje kolonialne zločine, ter politični manifest, ki poziva odgovorne k prekinitvi prakse, s katero zahodni muzeji reproducirajo in opravičujejo kolonialno zgodovino. Knjiga opiše dogodke, ki so vodili do berlinske konference v letih 1884 in 1885, ko so si evropske imperialne sile razdelile afriško celino, in brutalen napad Velike Britanije na beninsko kraljestvo oziroma mesto Benin (1897), ki je za seboj pustil popolno uničenje, številne žrtve in divje ropanje beninskih predmetov kulturne dediščine iz slonovine, lesa in brona, ki so danes v številnih muzejih in zasebnih zbirkah po svetu. Avtor odpira eno od ključnih tem sodobnih, nekoč imperialnih muzejev. Vzpodbuja razpravo o družbeni in civilizacijski vlogi muzejev nekoč in danes, o kolonizaciji umetnosti in staroselskih kultur, pa tudi o reviziji zgodovine, ki se pojavlja v povezavi z razvojem družbe in trenutno politiko.
Dan Hicks je profesor sodobne arheologije na Univerzi v Oxfordu, kurator za svetovno arheologijo v oxfordskem muzeju Pitt Rivers in član St Cross College-a v Oxfordu. V svojih delih obravnava umetnost, kulturo, arhitekturo, dediščino, muzeje, kolonializem in vizualno ter materialno kulturo nedavne preteklosti in bližnje sedanjosti. Njegovo zadnjo knjigo, The Brutish Museums, je New York Times imenoval za eno izmed pomembnejših knjig o umetnosti za leto 2020, ameriški Nacionalni svet za javno zgodovino pa za najboljšo knjigo s področja javne zgodovine za leto 2021. Nadaljevanje, Every Monument Will Fall, bo izšlo maja 2025 pri založbi Penguin.