Simpozij ob osemdesetletnici Zbora odposlancev slovenskega naroda
Letos praznujemo osemdeseto obletnico Zbora odposlancev slovenskega naroda v Kočevju. V prvih dneh oktobra 1943 so se v Kočevju zbrali zastopniki slovenskega naroda in razpravljali o pomembnih političnih vsebinah. To zborovanje je pomemben element v razvoju slovenske državnosti. Pomembo dejstvo je tudi, da je bil to parlament, ki je bil sklican v vojnem času in predstavlja enega največjih predstavniških teles, kar smo jih imeli v slovenski zgodovini. Na zborovanju so sprejeli pomembne politične odločitve o bodoči ureditvi in poudarili zahteve po vključitvi celotnega slovenskega etničnega ozemlja v bodočo slovensko državo.
Programska skupina Slovenska zgodovina, ki deluje na Oddelku za zgodovino Filozofske fakultete, Središče za javno zgodovino na Oddelku za zgodovino Filozofske fakultete, Oddelek za zgodovino Filozofske fakultete, Pokrajinski muzej Kočevje in Združenje Retrospektive 2. oktobra 2023 ob 10. uri v Pokrajinskem muzeju v Kočevju organizirajo simpozij Narod si bo pisal sodbo sam, 80 let.
Na simpoziju bodo predstavljeni naslednji referati:
- Ivan Kordiš: Partizanska Kočevska,
- Damijan Guštin: Slovenska partizanska vojska in italijanski izstop iz vojne,
- Peter Mikša: Leto 1943 in IOOF: od Babne Gore do Kočevja,
- Ciril Ribičič: Kočevski zbor in volilna pravica,
- Jure Gašparič: Parlament in vojna,
- Bojan Godeša: Zbor odposlancev slovenskega naroda v Kočevju 1943: nekatere manj znane razsežnosti,
- Božo Repe: Kočevje: Kočevski zbor in SNOS v kontekstu graditve ljudske oblasti,
- Vladimir Osolnik: Kočevski zbor, Osvobodilna fronta slovenskega naroda in Bogdan Osolnik.
Središče za javno zgodovino je ob obletnici izdelalo film z naslovom Narod si je pisal sodbo sam: ob 80. obletnici Zbora odposlancev slovenskega naroda v Kočevju. Film je na ogled na tej povezavi.