Visokošolski sindikat Slovenije
Visokošolski sindikat Slovenije (Sindikat Filozofske fakultete) je daleč najpomembnejši glas, ki zastopa interese zaposlenih v visokem šolstvu. Vpliv pridobiva tudi med ostalimi sindikati v javnem sektorju.
Visokošolski sindikat Slovenije (Sindikat Filozofske fakultete) je daleč najpomembnejši glas, ki zastopa interese zaposlenih v visokem šolstvu. Vpliv pridobiva tudi med ostalimi sindikati v javnem sektorju.
Predsednica | Lilijana Burcar (lilijana.burcar@ff.uni-lj.si) |
---|---|
Podpredsednik | Marko Marinčič (marko.marincic@ff.uni-lj.si) |
Sekretarka | Olivera Novaković (olivera.novakovic@ff.uni-lj.si) |
Izvršni odbor |
Urša Geršak, Franci Iskra, Mojca Kovač Šebart, Barbara Samaluk, Marjetka Ščelkov, Agata Šega, Jasna Vanček, Danica Vuzem in Mojca Žaberl |
Nadzorni svet |
Eva Dolar Bahovec, Jasna Mažgon, Vanda Vremšak Richter |
Spoštovane članice, spoštovani člani VSS FF!
Vlada RS je septembra 2023 odstopila od prvotnega dogovora, da se bodo plače zaposlenih v javnem sektorju usklajevale z inflacijo. To je najprej napovedala z vključitvijo 65. člena v Zakon o izvrševanju proračuna, po katerem plače leta 2024 ne bi bile usklajene niti z ravnijo inflacije v letošnjem letu (7.5%) in še manj s tisto v naslednjem letu. In še več, nekaterim dejavnostim v javnem sektorju je napovedala zamik kakršnega koli usklajevanja plač z inflacijo vse do konca leta 2027. Hkrati je septembra zamrznila vsa pogajanja o odpravi plačnih nesorazmerij in o pogajanja o novi plačni reformi, ki prinaša, ključno, novo plačno lestvico. Po tej bi bil najnižji plačni razred dvignjen na višino minimalne plače, ostali plačni razredi pa bi bili ustrezno višji. Tako bi bile odpravljene dolgoletne krivice, ki jih je leta 2007 prinesel ZUJF. Javne uslužbenke/uslužbenci namreč vse do 26. plačnega razreda prejemajo osnovno plačo, ki je drastično nižja od zakonsko določene minimalne. Posledica tega zavrženega sistema je poglabljajoča se sistemska revščina med vse večjim delom javno zaposlenih.
Vlada je 16. novembra 2023 na pritisk sindikatov umaknila dopolnilo 65. člena, ki je prepovedoval uskladitev osnovnih plač za leto 2024 v javnem sektorju s stopnjo letošnje inflacije. Vendar se s tem še ni obvezala, da bo uskladitev tudi dejansko izvedla, še manj odmrznila nadaljevanje pogajanj v zvezi z odpravo sistemskih plačnih krivic. Naravno katastrofo, ki je avgusta prizadela državo, vlada izkorišča za izogibanje družbeni odgovornosti in za odlog poprave osnovnih plačnih krivic ter uskladitve plač z inflacijo v nedorečeno daljno prihodnost (po letu 2027).
Zato sindikati javnega sektorja skupaj z Visokošolskim sindikatom Slovenije pozivamo članice in člane, da se v četrtek, 7. decembra 2023, udeležite protestnega shoda. Zberemo se na Trgu republike ob 11.30, od koder se ob 12.00 odpravimo pred poslopje vlade na Gregorčičevi.
Naše zahteve so:
15. novembra 2023 je v papirniški dejavnosti prišlo do podpisa prve kolektivne pogodbe v zadnjih tridesetih letih, ki najnižje izhodiščne plače v panogi izenačuje z minimalno plačo. Ironično je, da je s tem dejanjem zasebni sektor prehitel javnega. Država bi morala s svojim javnim sektorjem, sestavni del katerega je tudi skrb za pravično plačilo in človeško dostojanstvo zaposlenih, kazati pot zasebnemu sektorju, ne pa obratno. Čas je, da to stori.
Od vodstva fakultete je sindikat VSS FF prejel pisno zagotovilo, da se zaposlenim dovoli odhod z dela v času trajanja protestnega shoda. Sindikat VSS FF poziva članice in člane, da poziv posredujete tudi drugim vašim kolegom in kolegicam, ali da jih osebno povabite na protestni shod.
Hkrati vas vabimo, da se med 10.30 in 11.30 udeležite delavnice v avli FF, na kateri boste lahko izdelale_i protestne plakate z jasnim sporočilom vladi. Sindikat VSS FF bo v ta namen priskrbel nekaj osnovnega materiala. Nikakor pa ne bodo odveč tudi vaši lastni flomastri, kartoni, žebljički in drug pisarniški material.
red. prof. dr. Lilijana Burcar
predsednica sindikata VSS FF
Ne boste več pometali z nami! - transparent
Inflacija - delavnica izdelave transparentov
Pričetek shoda - Trg republike
Plakat - vhod FF
Prihod Sindikata gasilcev
Protest: Trg Republike
Protest: Trg Republike
Protest: Trg Republike
Protest: Gregorčičeva
Protest: Gregorčičeva
Protest: Gregorčičeva
Protest: Gregorčičeva
Visokošolski sindikat Slovenije (VSS) je sindikat dejavnosti visokega šolstva in pokriva vse dele in vse skupine zaposlenih v visokem šolstvu. V VSS se lahko včlani vsak, ki dela v visokem šolstvu, ne glede na vrsto pogodbe, torej tudi prekarni delavci. Posveča se predvsem delovno pravnemu položaju zaposlenih in državni politiki do visokega šolstva. Poudarja pomen javnega visokega šolstva in brezplačne dostopnosti študija, zato vztraja pri ustreznem javnem financiranju visokošolske dejavnosti. Ustanovljen je bil v začetku leta 2012 zaradi premajhne dejavnosti obstoječih sindikatov na teh dveh področjih, kar se odraža v primerjalno relativno nizkih plačah v visokem šolstvu in v podfinanciranosti večine fakultet. V začetku leta 2016 je postal reprezentativen v dejavnosti visokega šolstva.
VSS je organiziran na nacionalni ravni, na ravni posameznih univerz in v številnih primerih tudi na ravni fakultet in akademij. Je del sindikalne konfederacije Pergam, ki vključuje sindikate javnega in zasebnega sektorja in zelo uspešno usklajuje interese obeh skupin. Pergam ima odlično pravno službo. Vsak član VSS ima pravico do neposredne, individualne in neomejene pravne pomoči. Poleg tega Pergamova pravna služba ves čas strokovno pomaga vodstvu sindikata pri pogovorih s predstavniki države, univerz in fakultet.
VSS se je s svojo aktivnostjo hitro pridobil vpliv, ki mu ga priznavajo dekani, rektorji, vlada in širša javnost. Je daleč najpomembnejši glas, ki zastopa interese zaposlenih v visokem šolstvu. Vpliv pridobiva tudi med ostalimi sindikati v javnem sektorju.
Več informacij o delovanju, stališčih, dosežkih in medijskih nastopih VSS na nacionalni in univerzitetnih ravneh je objavljenih na spletnih straneh sindikata.
Visokošolski sindikat Slovenije – Sindikat Filozofske fakultete združuje in zastopa interese vseh zaposlenih in honorarnih sodelavk na Filozofski fakulteti univerze v Ljubljani – učiteljic, sodelavk, raziskovalk, strokovnih in tehničnih delavk.
Članica VSS FF UL je enkrat na mesec upravičena do brezplačne vstopnice za:
Za več informacij o ugodnostih in možnostih koriščenja se obrnite na Olivero Novaković (soba 512): olivera.novakovic@ff.uni-lj.si.
Visokošolski sindikat je član Konfederacije sindikatov Slovenije PERGAM. Izbor ugodnosti, ki jih lahko koristijo članice ob predložitvi članske izkaznice PERGAM in VSS:
Za več informacij o ugodnostih in možnostih koriščenja Pergamovih ugodnosti se obrnite na predsednico VSS FF: lilijana.burcar@ff.uni-lj.si .
Na osnovi Pravilnika o solidarnostni pomoči ima članica VSS FF pravico do solidarnostne pomoči v obliki denarnega izplačila po šestih mesecih članstva.
Solidarnostna pomoč se lahko dodeli članici v naslednjih primerih (7. člen pravilnika):
Za dodatne informacije pišite na elektronski naslov lilijana.burcar@ff.uni-lj.si .
VSS Čebelica omogoča članicam VSS FF UL, ki so včlanjene v sindikat vsaj šest mesecev, da enkrat na leto (oz. po odplačilu pretekle obveznosti) zaprosijo za do 1.000 evrov pomoči, ki jo nato vrnejo v (največ) 12 mesecih.
Prejemnica odplačuje obroke mesečno ob izplačilu plače. Prejemnici ni treba plačati članarine za Čebelico, niti morebitnih dodatnih stroškov za odobritev pomoči.
Primer: Članica zaprosi za 480 evrov pomoči.
Za dodatne informacije poglejte na spletno stran sindikata oz. pišite na elektronski naslov lilijana.burcar@ff.uni-lj.si.
Visokošolski sindikat Slovenije uživa vso logistično, organizacijsko in pravno podporo konfederacije sindikatov Pergam. Članice VSS imajo brezplačno pravno varstvo. Pravno pomoč jim je na voljo tudi individualno in neposredno na sedežu konfederacije sindikatov Pergam, torej mimo vodstva sindikata in sindikalnih zaupnikov.
Dodatne informacije na lilijana.burcar@ff.uni-lj.si ali na spletni strani VSS (pravna pomoč).
V Visokošolski sindikat Slovenije – Sindikat Filozofske fakultete se lahko včlanite na tej povezavi. Lahko pa pišete tudi sindikalnemu zaupniku (lilijana.burcar@ff.uni-lj.si, marko.marincic@ff.uni-lj.si), ki vam bo poslal pristopno izjavo po elektronski pošti in se dogovoril za prevzem izpolnjene pristopne izjave.
Sindikat je interesno združenje, katerega moč je odvisna od števila in podpore članstva. Vse pedagoške in nepedagoške delavke ste zato vabljene k včlanitvi, saj bomo le skupaj in s solidarnostjo spremenili razmere, ki so posledice dolgoletnega zanemarjanja visokega šolstva.
»Član sindikata dejavnosti lahko postane vsak delavec, ki je sklenil pogodbo o zaposlitvi za nedoločen ali določen čas, s polnim ali skrajšanim delovnim časom, ali delavec, ki opravlja delo na drugi pravni podlagi. V sindikat dejavnosti se lahko včlanijo tudi drugi delavci, ki so zaposleni v sorodnih ali drugih dejavnostih.« (Statut VSS)
Članstvo v VSS je individualno. Sindikat je znotraj konfederacije Pergam povsem avtonomen, prav tako pa se lahko znotraj samega Visokošolskega sindikata avtonomno in samostojno organizirajo sindikalna združenja na ravni univerz ter fakultet in akademij.
Sindikat je neprofitna organizacija, ki se za svoje delovanje financira iz članarin. Članarina znaša 0,6 % bruto osebnega dohodka in se deli: 45 % članarine ostane sindikatu na ravni fakultete, 55 % pa dobi konfederacija Pergam za pravno in organizacijsko pomoč. Na pristopni izjavi izrazite strinjate z odtegovanjem članarine neposredno od vašega osebnega dohodka, za kar ob včlanitvi poskrbijo sindikalni zaupniki. Obstaja pa tudi možnost, da članarino plačujete sami, po položnicah ali elektronsko. V tem primeru prosimo, da o tem po včlanitvi obvestite neposredno vašega sindikalnega zaupnika na Filozofski fakulteti.
Vabljeni k včlanitvi!
© Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani, Vse pravice pridržane.
Dostopnost Piškotki Oblikovanje in razvoj: ENKI