Monografija: V iskanju Buddhe

Naslovna fotografija kipca Buddhe: Napad Mare in Buddhov poslednji preizkus v premoščanju skušnjav; Kašmir, Indija, 8. stoletje (vir: The Cleveland Museum of Art; javna last), oblikovanje: Irena Hvala.

Naslovna fotografija kipca Buddhe: Napad Mare in Buddhov poslednji preizkus v premoščanju skušnjav; Kašmir, Indija, 8. stoletje (vir: The Cleveland Museum of Art; javna last), oblikovanje: Irena Hvala.

Pri Znanstveni založbi Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani je maja izšla monografija V iskanju Buddhe: sprehodi po krajinah budistične filozofije, ki sta jo uredila Nina Petek in Sebastijan Pešec.

 Avtorji in avtorice prispevkov so člani in članice Oddelka za filozofijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani (Andrej Ule, Nina Petek, Jan Ciglenečki, Sebastijan Pešec, Borut Ošlaj, Marko Uršič, Franci Zore, Janko Lozar Mrevlje in Olga Markič), ki se v svojih primarnih raziskovalnih področjih dotikajo različnih tematik, vezanih na filozofijo budizma. Prispevke dopolnjujejo tudi izbrani prevodi izvirnih besedil budizma in galerija fotografij, ki še dodatno osvetljujejo obravnavane tematike.

V monografiji si lahko preberete naslednje prispevke:

Andrej Ule: Pojem (ne)-sebstva v budizmu,

Nina Petek, Jan Ciglenečki: Ideal samote v zgodnjem indijskem budizmu,

Nina Petek: Meditacije o smrti: načini soočanja z minljivostjo v budizmu theravāda in vplivi na šolo kagyu,

Sebastijan Pešec: Soteriološki potenciali smrti v budizmu vajrayāna,

Borut Ošlaj: »To vem ob reki Hao«: ādarśanajñāna ali o umetnosti spoznanja,

Marko Uršič: Pojmovanje in občutje narave v japonskem budizmu,

Franci Zore, Janko Lozar Mrevlje: Evropski budizem kot pesimizem in nihilizem: recepcija budizma v nemški filozofiji 19. stoletja (Hegel, Schopenhauer, Nietzsche),

Olga Markič: Budizem in svobodna volja.

Knjiga je na voljo v Knjigarni Filozofske fakultete, je pa tudi prosto dostopna na spletni strani Znanstvene založbe Univerze v Ljubljani.

 Toplo vabljeni_e k branju!

Zadnje novice

Grad Rajhenburg – izzivi prenove, oživljanja in življenja grajskih stavb

Ogled romanske kapele gradu Rajhenburg. O rekonstrukciji romanske apside govori restavrator Jože Drešar (foto: Renata Novak Klemenčič)

EUTOPIA: Slovenska akademska diplomacija na CY Cergyjski univerzi v Parizu navdušila s predstavitvami kulturne dediščine

Raziskovalnih dnevov kulturne dediščine so se udeležili prof. dr. Mojca Ramšak, izr. prof. dr. Matija Črešnar in prof. dr. Sonja Ifko.

Med nagrajenci Slovenskega knjižnega sejma diplomantka in magistrica s Filozofske fakultete

Nagrajenki s prejetima nagradama (foto: Namita Subiotto)