Medkulturna mediacija in zdravstvo v Sloveniji

Avtor: Juš Škraban, Uršula Lipovec Čebron

Monografija je posvečena medkulturni mediaciji, ki jo lahko opredelimo kot posebno stroko, namenjeno premoščanju jezikovnih, kulturnih in drugih ovir v različnih javnih ustanovah, vključno z zdravstvenimi. Medkulturna mediacija se v Sloveniji uveljavlja predvsem v zdravstvenih ustanovah, ki so kot odziv na številne jezikovne in kulturne nesporazume med tujejezičnimi pacienti in zdravstvenimi delavci začele s postopnim zaposlovanjem medkulturnih mediatork. V monografiji slediva procesu vpeljevanja medkulturne mediacije v zdravstvene ustanove, pri čemer najina analiza izhaja iz večletnega sodelovanja v projektih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) ter iz terenske raziskave, ki je potekala med letoma 2018 in 2019. Raziskava je obsegala 15 individualnih in 15 skupinskih polstrukturiranih intervjujev z medkulturnimi mediatorkami, ki delajo v različnih krajih Slovenije. Čeprav v Sloveniji že obstajajo nekatere študije medkulturne mediacije, je to prva znanstvena monografija, ki podaja temeljen premislek o nalogah medkulturne mediacije v zdravstvu.

Leto izida: 2021

Zbirka: Zupaničeva knjižnica

07. 05. 2024
Oddelek za primerjalno in splošno jezikoslovje

Jezikoslovni dan: 2. študentska konferenca Oddelka za primerjalno in splošno jezikoslovje

15. 04. 2024
Oddelek za pedagogiko in andragogiko, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Kako načrtovati in izvesti kvalitetno praktično usposabljanje?

08. 04. - 10. 04. 2024
Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Predavanja prof. Gabriele Poblet Denti (Avtonomna univerza v Barceloni)

05. 04. - 06. 04. 2024