Učbenik klasičnega sanskrta: glasoslovje, oblikoslovje, besedotvorje in elementi skladnje

Avtor: Luka Repanšek
Učbenik klasičnega sanskrta je temeljna slovnica jezika, v katerem je od 5. stol. pr. n. št. do 12. stol. n. št. nastajala sanskrtska književnost. Gre za prvo tovrstno delo, napisano v slovenščini, in je s tem poklon več kot stoletje dolgi indološki tradiciji na Slovenskem ter hkrati eden od sadov, ki jih je ta obrodila. Zasnovan je kot slovnica, ki celostno pokriva glasovno, oblikovno in besedotvorno ravnino sanskrta, v temeljih pa tudi njegove kompleksne skladenjske značilnosti. Predmet opisa mu je klasični sanskrt, enako dobro pa bo služil tudi za branje obeh staroindijskih epov Máhabhárate in Ramájane ter bo skupaj z avtorjevim Berilom vedske proze nepogrešljiv celo za branje staroindijskih besedil srednjega in poznega vedskega obdobja. Učbenik je v prvi vrsti namenjen študentom sanskrta na Oddelku za primerjalno in splošno jezikoslovje, ki mu je skrb za neprekinjeno pedagoško in znanstvenoraziskovalno delo na področju stare indijščine, vedske in sanskrta (v vseh njegovih oblikah), kot tudi prakrtov, zaupana že ob vse od ustanovitve Univerze v Ljubljani leta 1919, ob vsaj elementarnem poznavanju slovnične terminologije pa bo dostopen tudi drugim zainteresiranim bralcem.

Leto izida: 2022

Zbirka: Učbeniki FF

07. 05. 2024
Oddelek za primerjalno in splošno jezikoslovje

Jezikoslovni dan: 2. študentska konferenca Oddelka za primerjalno in splošno jezikoslovje

26. 04. 2024
Oddelek za anglistiko in amerikanistiko, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Delavnica dr. Gorice Stevanović: Prek meja: potovanje skozi roman v stripu

Oddelek za psihologijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Alumniteka: Naš planet na krožniku: kritični razmisleki o trajnostnih prehranskih sistemih

24. 04. 2024

Dnevi enakosti spolov FF: Endometrioza: zakaj je potrebno govoriti o njej?

Oddelek za prevajalstvo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Karierni dan Oddelka za prevajalstvo