Oddelek za zgodovino

Urbana morfologija Kopra v poznem srednjem veku

Urbana morfologija Kopra v poznem srednjem veku

Članica UL, ki izvaja projekt UL, Filozofska fakulteta
Šifra projekta J6-50188
Naziv projekta Urbana morfologija Kopra v poznem srednjem veku
Obdobje trajanja projekta 1. 10. 2023–30. 9. 2026
Letni obseg 1,51 FTE
Vodja projekta doc. dr. Dušan Mlacović
Veda in raziskovalno področje 6.09.00 Humanistika / Umetnostna zgodovina
Sodelujoče raziskovalne organizacije /

Izhodišča:

Družbena, ekonomska in urbana zgodovina poznosrednjeveškega Kopra je bila zaradi dolgoletne nedostopnosti koprskega komunalnega arhiva neraziskana. Leta 1944 so namreč večji del arhiva komune Koper prenesli na skrivno lokacijo v Italijo, njegov obstoj je bil nepriznan. Vse do leta 2016 je bil nedostopen javnosti. Med nedostopnim arhivskim gradivom je bilo tudi vse koprsko srednjeveško gradivo s spisi poznosrednjeveških koprskih kancelarjev, notarjev in vicedominov. Ti so ohranjeni kot serije od leta 1382 dalje. Gradivo je od leta 2016 dostopno v Državnem arhivu v Benetkah po provizoričnem režimu. Preliminarne raziskave tega gradiva so pokazale, da je Koper ob koncu 14. stoletja na vzhodni jadranski obali po velikosti zaostajal le za Zadrom in da je bil gospodarsko zelo uspešen. Intenzivni posli so se v veliki meri nanašali na oskrbo Benetk, enega največjih evropskih srednjeveških mest. Vprašanje poznavanje urbane morfologije takšnega poznosrednjeveškega Kopra je ključno ne samo za razumevanje funkcioniranja mesta na vseh področjih urbanega življenja in za razumevanje njegove urbane strukture in  podobe, ampak tudi za njegovo vlogo v regijskih ekonomsko-političnih konstelacijah in medregijskih ekonomskih in kulturnih tokovih v poznem srednjem veku. Raziskava urbane morfologije takšnega mesta je zato nujna, njeno izvedbo kot poglavitni zgodovinski vir zgornja serija koprskih vicedominskih spisov (od 1382 dalje). Projekt si prizadeva ujeti podobne raziskave drugih jadranskih mest na področju urbane morfologije in s tem postaviti poznosrednjeveški Koper na ustrezno mesto v zgodovino jadranskega prostora v srednjem veku.

 

V Sloveniji tovrstne raziskave še niso bile opravljene, razlog je razmeroma preprost: edino Piran in Koper imata za pozni srednji vek ohranjene takšne tipe pisnih zgodovinskih virov, ki omogočajo raziskave po principih urbane morfologije. Odgovor, zakaj smo se med obema mestoma odločili za Koper, se ponuja na dlani: ko gre za urbano zgodovino, moramo vse svoje sile usmeriti v preučevanje največjega med poznosrednjeveškimi mesti, ki je po drugi strani najmanj raziskano med primerljivimi mesti na Jadranu (Dubrovnik, Zadar, Treviso, Chioggia, Ancona).

Izvajanje projekta:

K analizi urbane morfologije Kopra pristopamo iz treh različnih zornih kotov. Prvi je historiografski, ki bo temeljil na preučenih virih iz koprskega komunskega arhiva, hranjenega v Državnem arhivu v Benetkah, predvsem na kupoprodajnih pogodbah, sklenjenih pri notarjih in hranjenih v vicedominskih knjigah. Podatke iz arhivskih virov bomo uredili v bazah, ki bodo omogočale kar najlažji prenos podatkov v GIS. Drugi, umetnostnozgodovinski pogled bo temelji na analizi ohranjenih materialnih srednjeveških ostankov, ki so še vidni v mestnem jedru Kopra ali pa jih lahko razberemo iz tlorisov palač, ki so v baroku nastale z združevanjem več srednjeveških stavb. Tretji pogled je prostorski, analizirali bomo spremembe obsega mesta in otoka s pomočjo reliefnih map, z ortofoto in Lidar posnetki, s podatki, pridobljenimi z arheološkimi izkopavanji, z zgodovinskimi kartami in katastri.

Vse tri osnove, zgodovinsko, umetnostnozgodovinsko in prostorsko, združujemo v GIS podatkovni zbirki. GIS podatkovna zbirka bo implementirana s programskim orodjem Quantum GIS. Temelji na obstoječih kartografskih podlagah (ortofoto, kataster, kataster stavb, historični katastri, itd) in na novih podlagah, ustvarjenih iz posameznih tlorisov oziroma iz podatkov o arheoloških raziskavah. Na njih bomo zasnovali serijo novih slojev, ki dokumentirajo obliko mesta v srednjem veku. GIS podatkovno zbirko poznosrednjeveškega Kopra sestavlja serija časovnih slojev, ki predstavljajo prostorsko konfiguracijo srednjeveškega Kopra v različnih obdobjih. 

Na samem začetku projekta smo razvili metodologijo kako mapirati raznolike podatke. Ta metodologija bo uporabna za analizo vseh srednjeveških mest z jasno parcelacijo in ohranjenimi arhivskimi viri te vrste. Razvoj nove, prilagojene metodologije, ki bo predstavljena na simpoziju o kartiranju srednjeveških mest ob koncu projekta, bo omogočil mednarodno povezovanje z raziskovalci urbane zgodovine srednjeveških mest. 

Pričakovani rezultati projekta:

Pričakujemo, da bo znanje o poznosrednjeveškem Kopru ob koncu projekta dobilo povsem drugačno podobo. Z novimi raziskavami bo poznosrednjeveški Koper postavljen v ustrezne zgodovinske kontekste, ko gre za srednjeveško zgodovino Jadrana. Z njimi bo mogoče varovanje kultune dediščine v koprskem zgodovinskem mestnem jedru postaviti na trdne temelje in hkrati omogočiti kvalitetno upravljanje z njim.

Projekt sofinancira ARIS - javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije

1 Vzpostavitev podatkovne baze

Zaradi zahtevnosti in raznolikosti podatkov smo v prvih treh mesecih izvajanja projekta (oktober 2023 - december 2023) pripravljali in vzpostavili ustrezno podatkovno bazo, ki bo omogočala prenos podatkov v GIS. S tem smo si zagotovili obstojnost metodološkega pristopa, metodologije   dela v času izvajanja projekta zato ni več potrebno bistveno prilagajati.

2 Priprava in obdelava podatkov za vnos v GIS bazo podatkov

2.1 Historiografska obdelava podatkov 

Naše historiografsko ukvarjanje z urbano morfologijo temelji na virih iz koprskega komunalnega arhiva, hranjenega v Državnem arhivu v Benetkah. Pregledano bo vse relevantno gradivo, v bazo podatkov bomo pa vnašali prvenstveno informacije iz kupoprodajnih pogodb, kjer je informacij o nepremičninah največ (ocena, pribl. 5000 dokunentov, v njih pribl. 20.000 omemb neprimičnin in vsaj 5000 omemb javnega mestnega prostora). Ta del projekta izvajamo v času od 4. do 21. meseca izvajanja projekta (januar 2024 - junij 2025), v Državnem arhivu v Benetkah smo si do marca 2025 že pridobili dostop do večine relevantnega gradiva.

2.2 Umetnostnozgodovinska analiza materialnih ostankov srednjeveške arhitekture

Umetnostnozgodovinska analiza se ukvarja z ohranjenimi materialnimi ostanki srednjeveške arhitekture. Sistematično preglejujemo, dokumentiramo, kartiramo in s pomočjo slogovne analize datiramo še vidne srednjeveške ostanke. Za evidentiranje srednjeveških ostankov, ki danes niso več vidni, pregledujemo arhive Soprintendenze v Trstu, Zavoda za varstvo kulturne dediščine in INDOK centra Ministrstva za kulturo Republike Slovenije v Kopru, Piranu in Ljubljani. Pregledujemo obstoječe načrte baročnih palač in znotraj njih s tipološko analizo prepoznati starejše srednjeveške objekte. Ta del projekta izvajamo v času od 4. do 21. meseca izvajanja projekta (januar 2024 - junij 2025). 

 

2.3 Evidentacija arheoloških raziskav in usklajevanje zbranega kartografskega gradiva z georeferencami

Za razumevanje prostorskega razvoja mesta je potrebno razumeti geografske danosti otoka skozi zgodovino in urbani razvoj do danes. Pri razumevanju sprememb, ki so se z otokom in na otoku dogajale v preteklosti, si pomagamo z današnjim reliefom otoka, z Lidar posnetki, ortofoto posnetki, s katastrskimi načrti iz različnih obdobij ter s starejšimi načrti Kopra in posameznih stavb znotraj mesta. Najstarejše načrte usklajujemo z georeferenciranimi načrti in katastri. Med osnovne podlage bomo dodajamo karto arheoloških raziskav. Vse to bodo podlage, na katere bomo v kartirali zgodovinske in umetnostnozgodovinske podatke Tudi ta del projekta izvajamo v času od 4. do 21. meseca izvajanja projekta (januar 2024 - junij 2025).

3 GIS podatkovna zbirka

Vse tri osnove, zgodovinsko, umetnostnozgodovinsko in prostorsko, združujemo v GIS podatkovni zbirki. GIS podatkovna zbirka bo implementirana s programskim orodjem Quantum GIS. S kartiranjem arhivskih podatkov, srednjeveških materialnih ostankov in podatkov iz različnih že opravljenih arheoloških raziskav, ki zadevajo pozni srednji vek, na različne geografske karte in katastre, bomo vse vedenje o poznosrednjeveškem Kopru združili na enem mestu in s tem uredili kompleksno zbirko podatkov. Metodologija vsakega izmed treh delovnih paketov se zdi razmeroma enostavna, njihovo kartiranje pa predstavlja velik izziv. Baza zgodovinskih podatkov je izjemno velika. Podatki so iz več časovnih slojev, geografsko pa jih je mogoče opredeliti le v povezavi z drugimi podatki in s ključnimi elementi v prostoru, kot so npr. cerkvena središča posameznih mestnih predelov, obzidja, pomembnejše stavbe, katerih lokacije so še danes vidne v prostoru ipd. Zato bo potrebno na samem začetku projekta razviti novo metodologijo, torej poiskati način in zaporedje vnašanja podatkov na karte. Ta del projekta izvajamo v času od 9. do 30. meseca izvajanja projekta (junij 2024 - marec 2026).

4 Analiza in interpretacija integriranih podatkov, identifikacija urbane mreže poznosrednjeveškega Kopra po principih urbane morfologije.

Kartirani in urejeni podatki so ključni za analizo urbane morfologije Kopra v poznem srednjem veku. 

Ob analizi in intrepretaciji sprememb v velikosti in podobi javnega mestnega prostora (osrednji trgi, manjši trgi mestnih predelov, ulice, javni prehodi) in njihovih meddsebojnih razmerij glede na funkcijo analiziramo in interpretiramo strukture in mrež parcel. Na tej osnovi identificiramo, analiziramo in intrpretiramo tudi tipske stavbne bloke, ki so obstajali v Kopru v poznem srednjem veku. S tako analizirano in identificirano mrežo bo hkrati z analiziranimi drugimi podatki mogoče pojasniti, kako se je urbana morfološka podoba Kopra v zgodnjem novem veku (z znatnim upadom številom mestnega prebivalstva in reorganizacijo ekonomskega življenja) transformirala v tisto, ki jo poznamo iz katastrov v 19. stoletju in pozneje.

V mestnih predelih, v katerih je v poznem srednjem veku potekala intenzivnejša menjava lastnikov oziroma uporabnikov posameznih parcel (ekonomsko dinamičen prostor), analiziramo in interpretiramo socialno topografijo urbanega prostora. Preučena socialna topografija najbolj dinamičnih delov mesta v poznem srednjem veku nam bo v pomoč pri preučavanju socialne redestribucije mestnega prostora pred poznim srednjem in pri njenem preučevanju v zgodnjem novem veku in do 19. stoletja. Ta del projekta izvajamo od 14. meseca izvajanja projekta in vse do konca projekta (november 2024 - september 2026).

 

5 Diseminacija 

Na začetku projekta smo v Kopru izvedli tiskovno konferenco, kjer smo predstavili projekt in člane projektnega tima. Tiskovno konferenco bomo priredili tudi ob zaključku projekta, na njej bomo predstavili njegove rezultate.

Na Oddelku za zgodovino Filozofske fakultete smo ustvarili skupino študentov, ki se kot bodoči doktorandi učijo metodoloških znanj, ki jih ustvarjamo skozi projekt in ki bodo lahko integrirane podatke uporabili za lastne doktorske disertacije iz koprske in istrske zgodovine v poznem srednjem veku. Z njihovimi disertacijami bomo skušali nadoknaditi zaostanek v historiogreafskem raziskovanju Kopra v primerjavi z napr. Dubrovnikom ali Zadrom.   

Nova spoznanja bomo znanstveni javnosti predstavili v okviru simpozija o raziskavah urbane morfologije srednjeveških mest in možnostih kartiranja različnih podatkov, ki bo skupaj z zaključno novinarsko konferfenco organiziran v zadnjih mesecih projekta projekta ter s članki v znanstvenih revijah in s predstavitvijo raziskav na različnih mednarodnih znanstvenih srečanjih. Simpozij bo potekal marca 2026 v Kopru.

Posebna spletna stran projekta bo predvidoma vzpostavljena v zadnjih mesecih projekta (po 30. mesecu izvajanja), njena pripava in izdelava bo potekala dvanajst mesecev pred tem, predstavljena bo na zaključni tiskovni konferenci projekta.

Bibliografske reference

  1. Izvirni znanstveni članek

MLACOVIĆ, Dušan. Kartuzija Bistra in Koper v 14. stoletju. Zgodovinski časopis : glasilo Zveze zgodovinskih društev Slovenije. [Tiskana izd.]. 2023, letn. 77, št. 3/4, str. 298-346, ilustr. ISSN 0350-5774. 

Digitalna knjižnica Slovenije - dLib.siRepozitorij Univerze v Ljubljani – RUL, DOI: 10.56420/Zgodovinskicasopis.2023.3-4.02

[COBISS.SI-ID 178089731]

  1. Objavljeni povzetek znanstvenega prispevka na konferenci

NOVAK KLEMENČIČ, Renata. Center ali periferija : primer dveh jadranskih mest na prehodu iz srednjega v zgodnji novi vek. V: TURK, Sara (ur.). Center in periferija : metodološka vprašanja na izbranih primerih : zbornik povzetkov : Ljubljana, 30. september 2024. 1. e-izd. Ljubljana: Založba Univerze, 2024. Str. [6]. ISBN 978-961-297-404-6. 

https://www.ff.uni-lj.si/sites/default/files/documents/Zbornik%20povzetkov%20BarLj_0.pdf. [COBISS.SI-ID 221984515]

NOVAK KLEMENČIČ, Renata. Koper in beneška renesansa : novi podatki iz arhiva koprske komune. V: LUKANČIČ, Neža (ur.). Nace Šumi : ob stoletnici rojstva : simpozij : Ljubljana, 14. maj 2024 : Oddelek za umetnostno zgodovino, predavalnica 343, Filozofska fakulteta, Aškerčeva cesta 2, Ljubljana : zbornik povzetkov znanstvenega simpozija. 1. izd. V Ljubljani: Založba Univerze, 2024. Str. 24-25, ilustr. ISBN 978-961-297-333-9.

[COBISS.SI-ID 200666371]

NOVAK KLEMENČIČ, Renata. Vloga geografskih in političnih mej v jadranskem prostoru pri širjenju umetnostnih vplivov v poznem srednjem veku. V: DEBELJAK DURANOVIĆ, Tjaša (ur.), PETRINOVIĆ, Martina (ur.), SERAŽIN, Helena (ur.). Umetnost in meje : program simpozija s povzetki : Mednarodni simpozij in prvi trienalni posvet slovenskih umetnostnih zgodovinarjev : Posavski muzej Brežice, Viteška dvorana, 7.-9. oktober 2024. Ljubljana: Slovensko umetnostnozgodovinsko društvo: = Société Slovène d’histoire de l’art: = Slovenian Association of Art Historians, 2024. Str. 42-43. ISBN 978-961-90528-8-4. 

[COBISS.SI-ID 221997827]

TURK, Sara. Plasti in mejniki : poslikava kornih kapel cerkve sv. Frančiška v Vidmu. V: DEBELJAK DURANOVIĆ, Tjaša (ur.), PETRINOVIĆ, Martina (ur.), SERAŽIN, Helena (ur.). Umetnost in meje : program simpozija s povzetki : Mednarodni simpozij in prvi trienalni posvet slovenskih umetnostnih zgodovinarjev : Posavski muzej Brežice, Viteška dvorana, 7.-9. oktober 2024. Ljubljana: Slovensko umetnostnozgodovinsko društvo: = Société Slovène d’histoire de l’art: = Slovenian Association of Art Historians, 2024. Str. 62-63. ISBN 978-961-90528-8-4. 

[COBISS.SI-ID 222908675]

  1. Samostojni strokovni sestavek ali poglavje v monografski publikaciji

MLACOVIĆ, Dušan. Koprske porte, koprske kontrade = Le porte di Capodistria, le contrade di Capodistria. V: KRMAC, Dean (ur.). Koper : kontrade : [razstava] = Capodistria : contrade : [mostra]. Koper; = Capodistria: Histria Editiones, 2024. Str. 10-17. ISBN 978-961-7007-14-5. [COBISS.SI-ID 230425859]

NOVAK KLEMENČIČ, Renata. Srednjeveški kapitel na vrtu Pokrajinskega muzeja v Kopru. V: PRUNK, Špela (ur.), et al. Srečanja z dediščino : zbornik predavanj 2023. Koper: Pokrajinski muzej: = Regional Museum; = Capodistria: Museo regionale, 2023. Str. 25-34, ilustr. ISBN 978-961-6384-31-5.

 https://pokrajinskimuzejkoper-my.sharepoint.com/personal/luka_bevk_pokrajinskimuzejkoper_si1/_layouts/15/onedrive.aspx?id=%2Fpersonal%2Fluka%5Fbevk%5Fpokrajinskimuzejkoper%5Fsi1%2FDocuments%2Fe%5Fdediscina%2Epdf&parent=%2Fpersonal%2Fluka%5Fbevk%5Fpokrajinskimuzejkoper%5Fsi1%2FDocuments&ga=1. [COBISS.SI-ID 205108995]

 

  1. Razstava

NOVAK KLEMENČIČ, Renata, MLACOVIĆ, Dušan (avtor razstave), KABALIN, David (avtor razstave). Kalegarija ali Čevljarska ulica (osrednja trgovska ulica v poznem srednjem veku) = Calegaria o Via dei Calzolai (una via centrale del commercio nel tardo Medioevo) : razstava v Mali loži v Kopru, od 4. sep. do 1. okt. 2024

[COBISS.SI-ID 207794435]

 

  1. Predavanje na tuji univerzi

MLACOVIĆ, Dušan. How to forget a late medieval city: the case of late medieval Koper/Capodistria : lecture at Seminario di medievistica, Dipartimento di Storia Culture Civiltà, Università di Bologna (Alma Mater Studiorum), 27. 11. 2024

[COBISS.SI-ID 230430723]

MLACOVIĆ, Dušan. Una “città satellite” tardo medievale: il caso di Capodistria nel Trecento : lezione seminariale nell'ambito del Corso di Storia medievale LM Storia economica medievale, Dipartimento di storia, Università di Roma, 4. 12. 2024

[COBISS.SI-ID 230427395]

  1. Prispevek na konferenci brez natisa

MLACOVIĆ, Dušan. Urban history of the Northeastern Adriatic and the notarial records in the Late Middle Ages : lecture at the international conference The structure and the geography of the primary sources for the urban history of the Adriatic in the Late Middle Ages, Trieste, Università degli studi di Trieste, Dipartimento di Studi Umanistici, 21-22 nov. 2024

[COBISS.SI-ID 230429187]

  1. Druga izvedena dela

MLACOVIĆ, Dušan. Dvanajst port srednjeveškega Kopra = Le dodici porte della Capodistria medievale : predavanje v Kopru, Studium Histria KContrada, 15. 12. 2024

[COBISS.SI-ID 230328323]

MLACOVIĆ, Dušan. Metodološki izzivi preučevanja poznosrednjeveškega Kopra : predavanje v okviru ICCHS, Ljubljana, Filozofska fakulteta, Oddelek za zgodovino, 14. dec. 2023

https://youtu.be/luQyAFj7zlQ?si=5NBhl5bWArJKtqq2. [COBISS.SI-ID 177658883]

JENKO KOVAČIČ, Ana, BENČIĆ, Gaetano. Kult svetega Nazarija med mitom in realnostjo = Il culto di San Nazario tra mito e realtà : predavanje v sklopu Srečanj v Kontradi, Koper, Studium Histria KContrada, 18. 1. 2025

[COBISS.SI-ID 230444547]

Raziskovalni projekt je (so)financiran s strani Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS).

logotip arisa