Obmejni trikotnik: okupacijske meje med Idrijo, Žirmi in Polhograjskimi Dolomiti, 1941–1945

Urednik: Bojan Balkovec
Avtor: Maja Vehar, Peter Mikša

Monografija predstavi del okupacijske meje med Italijo in Nemčijo od idrijsko-žirovskega področja do Polhograjskega hribovja. Avtorja pri obravnavi tega razmeroma kratkega dela meje predstavita pestro podobo vojnega časa, ki mu posebno vrednost dajo spomini na življenje ob meji ter evidentiranje razlicnih ostankov mejne infrastrukture. Na primeru obravnavanega področja prikažeta, da obmejne prebivalce niso prizadeli le raznarodovalni ukrepi okupatorjev, ampak dodatno še okupacijske meje, ki so otežile njihova življenja. Osrednjega pomena zato ni le natančna določitev meje, temveč predvsem obravnava represivnih ukrepov na meji in posledic, ki jih je meja prinesla v vsakdanje življenje prebivalcev.

Leto izida: 2021

Zbirka: Historia

07. 05. 2024
Oddelek za primerjalno in splošno jezikoslovje

Jezikoslovni dan: 2. študentska konferenca Oddelka za primerjalno in splošno jezikoslovje

15. 04. 2024
Oddelek za pedagogiko in andragogiko, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Kako načrtovati in izvesti kvalitetno praktično usposabljanje?

04. 04. 2024
Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Cikel pogovornih večerov na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo

26. 03. 2024